Formularz kontaktowy
Loading...
+48 22 104 00 44

Przyszłość, która jest już dziś – auta hybrydowe

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Jednym z wiodących trendów motoryzacji w XXI w. stało się dążenie do elektromobilności. Rosnąca świadomość zagrożeń związanych z wykorzystywaniem paliw kopalnych sprawia, że samochody benzynowe coraz częściej zostają wypierane przez auta hybrydowe. Co to znaczy dla Ciebie jako kierowcy? Dowiedz się, czytając artykuł!

Jak działają auta hybrydowe?

Jak sama nazwa wskazuje, hybrydowy samochód wykorzystuje dwa rodzaje zasilania. Celem takiego rozwiązania jest zmniejszenie ilości spalanego paliwa, co ma dwie podstawowe korzyści:

  • pozwala oszczędzić na drożejącej benzynie/oleju napędowym,

  • redukuje ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Przewagą pojazdów hybrydowych nad autami w pełni elektrycznymi jest znacznie większy zasięg, co zdecydowanie zwiększa ich praktyczność. Dzięki temu na co dzień możesz poruszać się w mieście niskoemisyjnie, a podczas dłuższej trasy nie będziesz martwić się o rozładowującą się baterię.

Silnik hybrydowy – jak działa?

Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje wiele rodzajów aut hybrydowych. Co to oznacza dla poszczególnych napędów? Stopień oraz sposób w jaki implementuje się zasilanie elektryczne do konwencjonalnego silnika benzynowego różni się zależnie od wykorzystanej metody. Jednak kilka elementów zawsze jest wspólnych. To, jak działa silnik hybrydowy opiera się na wykorzystaniu baterii, prądnicy oraz elektrycznego silnika. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom aut hybrydowych.

Samochody w pełni elektryczne (BEV)

Choć właściwie nie spełnia on definicji pojazdu hybrydowego, warto opisać jego działanie, ponieważ działanie elektrycznego silnika w każdej hybrydzie jest takie samo. Zmagazynowana w baterii energia chemiczna zostaje przekonwertowana na pole elektromagnetyczne, które wprawia w ruch wirnik podłączony do mechanizmu obrotu osi kół. To tak naprawdę bardzo prosta technologia sięgająca jeszcze XIX w. Dlaczego pojazdy elektryczne nie stały się popularne wcześniej? Powodem tego była niska pojemność baterii, jednak dzisiaj – dzięki wykorzystaniu akumulatorów litowo-jonowych – możliwe jest wytwarzanie aut elektrycznych o zasięgu sięgającym nawet 600 km.

Samochody hybrydowe (HEV)

Podstawowy typ auta hybrydowego opiera się na wspomaganiu silnika spalinowego przez elektryczny, który ładowany jest podczas hamowania. Za akumulowanie energii w baterii odpowiedzialna jest rekuperacja, czyli hamowanie przy pomocy silnika elektrycznego. W hybrydowych samochodach ten proces przebiega automatycznie, za każdym razem kiedy hamujesz. To inteligentne rozwiązanie, które pozwala odzyskiwać nadmiary energii zużywane szczególnie podczas jazdy w mieście, np. podczas częstego stawania na światłach. Auta hybrydowe typu HEV nie wymagają ładowania z zewnątrz, a na krótkich dystansach umożliwiają jazdę wyłącznie na silniku elektrycznym.

Miękka hybryda (mHEV)

Zupełnie innym typem jest tzw. hybryda miękka, której zadaniem nie jest wyeliminowanie spalania paliwa, lecz poprawienie osiągów samochodu. Źródłem energii także jest rekuperacja, ale w tym przypadku elektryczny silnik jest na tyle mały, że nie wystarczyłby do samodzielnego zasilenia auta. Służy on za dodatkowy wirnik, który pomaga dynamicznie startować oraz zwiększa moc w sytuacjach wysokiego zapotrzebowania.

Hybrydy plug-in (PHEV)

Jeżeli posiadasz własną stację ładowania, tego rodzaju auto hybrydowe będzie dla Ciebie najbardziej ekonomicznym wyborem. Silnik hybrydowy PHEV pozwala na ładowanie z zewnątrz, zachowując jednocześnie możliwość rekuperacji. Z tego powodu posiada pojemniejszą baterię i większy silnik. Oznacza to, że korzystając z niego, można dużo częściej jeździć wyłącznie na napędzie elektrycznym, oszczędzając więcej na paliwie i znacząco zmniejszając emisję spalin.

Samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu (EREV)

To, jak działa silnik hybrydowy zwykle opiera się na wspieraniu spalinowego napędu elektrycznym – w tym przypadku jest na odwrót. Głównym zasilaniem hybrydowych samochodów EREV jest elektryczna jednostka ładowana z zewnątrz. Posiadają one niewielki silnik spalinowy, który włącza się, gdy poziom baterii spada do niskiego poziomu. Sprawia to, że tego typu hybrydy bardzo dobrze spisują się podczas dłuższych tras.

Hybrydowy samochód – czy się opłaca?

Jeżeli szukasz ekonomicznego, niskoemisyjnego oraz elastycznego rozwiązania auto hybrydowe może być właściwym wyborem właśnie dla Ciebie! Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, łączy ono w sobie zalety klasycznych samochodów spalinowych (zasięg) oraz elektrycznych (ograniczenie spalania). Warto zauważyć, że to nie wszystkie zalety. Posiadanie pojemnego akumulatora okazuje się wyjątkowo wygodne podczas długich postojów, ponieważ nie trzeba martwić się o jego wyładowanie. Co więcej, auta hybrydowe często zapewniają bardziej płynną jazdę, szczególnie podczas ruszania z miejsca, bez tzw. efektu szarpania.

Poznaj hybrydowe auta przyszłości z Car&More!

Wiesz już, jak działa silnik hybrydowy oraz jakie są typy pojazdów zasilanych częściowo elektrycznie? W takim razie pora na praktykę!

Oto 3 najchętniej wybierane przez klientów Car&More auta występujące także w wariancie hybrydowym. Poznaj je bliżej, aby zobaczyć, czemu zawdzięczają swoją popularność!

1. Mercedes Klasa E

Mercedes Klasy E to luksusowa limuzyna wyższej klasy, która od lat jest definicją komfortu i prestiżu. Wersja hybrydowa plug-in wynosi auto na wyższy poziom. Dzięki baterii 25 kWh przejedziesz nawet 106 km bez spalania kropli benzyny. Wyruszasz w dłuższą trasę? Bez obaw, dwulitrowy silnik turbo 204 KM pozwala pokonać trasę o dystansie nawet 560 km. Jeżeli wybierając auto hybrydowe, nie chcesz rezygnować z najwyższego standardu, Mercedes Klasa E to samochód, który Cię zainteresuje.

2. Kia Ceed

Innym popularnym wyborem jest KIA Ceed plug-in. Powszechnie wiadomo, że koreański producent wyróżnia się, jeżeli chodzi o produkcję pojazdów hybrydowych. Wyposażone w nieco mniejszy silnik 1.6 l bez problemu przejedzie 60 km wyłącznie na napędzie elektrycznym. Warto zauważyć, że dzięki wykorzystaniu rekuperacji samochód pali mniej paliwa o około 20-30% – nawet bez ładowania baterii*. Dodatkową zaletą jest 7-letnia gwarancja producencka, którą objęte są wszystkie samochody KIA.

3. Toyota C-HR

Toyota C-HR 1.8 Hybrid to samochód hybrydowy z podobnej półki cenowej co KIA. Zwróć uwagę, że to właśnie Toyota wprowadziła do seryjnej produkcji pierwsze auto hybrydowe, czyli model Prius. Japoński producent bez wątpienia ma doświadczenie w stosowaniu tego typu silników – odczuć to można podczas pierwszej przejażdżki Toyotą C-HR, wyposażoną w znakomity system rekuperacji i inteligentnego przełączania między zasilaniem paliwem a baterią.

Nie tylko hybrydy benzynowe – samochody napędzane wodorem (FCEV)

Widok hybrydy czy elektryka nikogo już nie dziwi. Producenci aut stawiają przed sobą kolejne wyzwanie do okiełznania, jakim jest paliwo wodorowe. Przez długi czas uważano je za paliwo przyszłości. Powodem tego jest wysoka kaloryczność oraz zerowa emisja, wynikająca z tego, że produktem spalania jest woda.

Choć wykorzystywanie wodoru wiązało się z problemami z jego przechowywaniem i pozyskiwaniem, nie zniechęciło to jednak konstruktorów. Na polskich drogach już pojawiły się pierwsze modele od – znów przodującej na rynku – Toyoty. Mirai, bo tak nazywa się model jest już dostępny w naszym kraju. Co prawda, jedyna stacja ładowania jak na razie jest tylko w Warszawie, ale japoński producenta zapewnia, że wkrótce pojawią się kolejne.

Jak działają samochody na wodór? Wykorzystują one spalanie najlżejszego pierwiastka do ładowania baterii, aby następnie poruszać się przy pomocy silnika elektrycznego.

kobieta trzyma kluczyki do używanego samochodu w leasingu dla firm

5 korzyści z używanych samochodów w leasingu dla firm

blogpost

Elastyczny zwrot auta z Car&More – poznaj wszystkie zalety!

blogpost

Jak wygląda rejestracja samochodu używanego? Poradnik krok po kroku

Kontakt

E-mail: kontakt@carmore.plTelefon: +48 22 104 00 44Pn.-pt. 9:00-17:00